Oznakowanie stali nierdzewnych

Dzień dobry
W poprzednim artykule dotyczącym stali nierdzewnej opisałem jej właściwościwości. Dzisiaj opiszę zagadnienie oznakowania śrub i nakrętek ze stali A2 i A4.
W trakcie wyboru śrub i nakrętek powinniśmy kierować się zwłaszcza ich parametrami, ale również duże znaczenie ma oznakowanie, bowiem informuje nas, o tym do jakich warunków przypisany jest konkretny stop stali nierdzewnej z jakiego zrobione są nasze nakrętki czy też śruby.
Wszystkie śruby z łbem sześciokątnym i śruby z łbem okrągłym i gniazdem sześciokątnym o nominalnej wielkości gwintu wynoszącej 6mm lub więcej, powinny być klarownie oznaczone. Znakowanie to powinno mieścić rodzaj stali i klasę wytrzymałości oraz znak identyfikacyjny producenta śruby. Inne typy śrub mogą być, o ile to tylko możliwe, znakowane w ten sam sposób i tylko na łbie. Dodatkowe znakowanie jest dozwolone, pod warunkiem jednak, że nie będzie powodować niejasności. Z kolei w przypadku śrub dwustronnych dozwolone jest znakowanie na nie gwintowanej stronie śruby, ale w przypadku gdy nie jest to możliwe, dopuszcza się znakowanie na nakrętkowym końcu śruby. Nakrętki oznakowane są w formie nacięcia na jednej powierzchni, gdy znajduje się na powierzchni nośnej nakrętki dozwolone jest jeszcze jedno dodatkowe znakowanie na boku nakrętki. Jedynym rodzajem śruby, jaki nie musi posiadać znakowania jest śruba bez łba z gwintem na całej długości, ale z doświadczenia wiem, że poniektórzy producenci tego rodzaju śrub umieszczają odpowiednie oznaczenia, co ułątwia właściwy zakup. Ja użyłem śruby nierdzewne do stabilizacji szyny picatiny w moim AK przerobionym nie do poznania https://asgwielun1.dudaone.com/ 


Jak już pisałem, znakowanie ma nader duże znaczenie przy wyborze adekwatnych, do zadania, z jakim chcemy się uporać, nakrętek i śrub. Powinno się zwracać szczególną uwagę na oznaczenie drukowaną literą A przy grupach i rodzajach stali, ponieważ dotyczy ich znamiennych własności i zastosowań. Pamiętajcie państwo o tym, gdy następnym razem będziecie wybierać śruby lub nakrętki ze stali nierdzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *