Znaczniki cyfrowe i literowe do oznakowania stali

Cześć
Numeratory to narzędzia do znakowania maszyn, skrzynek elektrycznych, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych – aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników różnych producentów. Od najtańszych do najdroższych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Jest ona światowym liderem w produkcji narzędzi do znakowania, w tym numeratorów.
Gravurem wytwarza kilkanaście produktów:
Sztandarowy ich produkt: numerator Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
Znaczniki punktowe.
Znaczniki zaokrąglone.
Numeratory wielokrążkowe.
Znaczniki automatyczne.
Znaczniki kontrolne i specjalne.


Znakowanie odbywa się poprzez kontrolowany zgniot przedmiotu oznakowanego o określonej sile. W przypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą trwałość narzędzi. Znakowanie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator powinien być oparty o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba zrobić próbę na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
Numeratory mają podane wymiary w mm ( zmierzyć suwmiarką a jak się nie umie mierzyć to proszę o przeczytanie poradnika – http://wielunniezalezny.simplesite.com/. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. Zatem wielkość wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
Numeratory Gravurem używa się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, ramach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału oznaczanego i siła uderzenia. W większości wypadków elementy oznakowane wykonane są z aluminium i stali konstrukcyjnych zwykłych o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 czytelną na materiale oznakowanym. Wielkości zaczynają się od 2mm a kończą na 12mm. Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 600g.
W opisie produktu mamy:
Informację o sile docisku 600-800Nmm2.
Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części roboczej znacznika – 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekrój i długość podaną w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w niebieskie pudełka.
Podsumowując temat, wybierając firmę Grawurem macie Państwo pewność, że produkt jest wysokiej jakości, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *