Osprzęt do magnesówek

Witam
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej wykorzystywane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych elektronarzędzi jest mała waga i możliwość wiercenia otworów o dużych rozmiarach.
W zakładzie pracy zawsze pod ręką jest wiertarka stołowa – ciężka i masywna – wykonanie precyzyjnych otworów o dużych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas instalacjimontażu} w terenie jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 14 mm. To zwykła wiertarka nie da rady. Wtedy rozwiązaniem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego powodu wukorzytuje się je przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych robót montażowych w stali.
Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są – Wiertła trepanacyjne.

https://domtechniczny24.pl/wiert%C5%82a-trepanacyjne-do-stali.html

Obszerna gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi umożliwia wykonywanie otworów bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 – 20 – 33 mm ) otworów o znacznych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 35mm , 47 mm , i większe).
Jeszcze kilka lat temu wiertła te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Minimalizuje to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Zwiększy się również prędkość skrawania i co czasami ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i podawanie chłodziwa.

Wiertła mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w wiertarce magnesowej zapewniają profesjonalne uchwyty przemysłowe z rdzeniowym systemem chłodzenia. Montowany do wnetrza wypychacz, zwany czasami pilotem, wysuwa się podczas wiercenia w uchwyt i uruchamia zawór chłodziwa, przez który wlewa się ono do wnętrza wiertła. W zależności od rodzaju uchwytu płyn chłodzący podawany jest z niewielkiej wewnętrznej komory lub z zewnętrznego zbiornika. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym zbiornikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, bezproblemowej kontroli płynu, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę.

wiertarka-magnesowka-32-vertical

Wiertarka ze stopą magnetyczna z opcją gwintowania.

https://domtechniczny24.pl/wiertarki-magnetyczne.html

Podstawowe kryteria wyboru wiertarki to:

Przewidywane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.
Przewidywane wielkości otworów, każda wiertarka ma dane techniczne. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się pracować w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Przykładowo jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką regułę zastosujemy to wiertarka magnesowa będzie nam długo służyć. Swoją drogą jest to wszechstronna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy korzystać z stożka MK to należałoby rzucić okiem do specyfikacji technicznej lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na precyzyjne ustawienie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne 🙂
Jakość: można wyodrębnić trzy grupy: Chińczyki – tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION – angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:
– Mobilność,
– Możliwość wiercenia głębokich otworów.
– Wiercenie otworów o znacznej średnicy.
– Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:
– Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *