Narzędzia pomiarowe

Przybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie dotyczyć poziomic i stalowych liniałów.
W współczesnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna elementów o jednakowych wymiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne podobnie jak narzędzia frezujące czy szlifujące.
Dla tego architekt ustala, w jakich ramach mogą się zawierać faktyczne wymiary gotowego wyrobu, inaczej wytycza w dokumentacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych przyrządów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z wyznaczoną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w komplet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o sprecyzowanej grubości. Natomiast przymiar liniowy, popularnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 800mm.

Z kolei przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy zwiększeniu czułości odczytywania, poprawiania wskazań lub redukcji błędów pomiarowych. Stanowią one niesłychanie rozbudowaną grupę przyrządów.

poziomica-slowik-zlota-pa11z

Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Na ogół są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do określania poziomu lub pionu. Wyznaczanie to nie jest zbyt dokładne, z tego powodu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomica 2 metrowa wyrabiane są w różnych klasach, najczęściej zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są bardziej wytrzymałe a wklejone libelki odporne na wstrząsy. Oddzielną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku połączenia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zastąpimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają różne zasięgi i mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W wypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga specjalnego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widzialny przez człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *