Maski wielokrotnego użytku

Cześć
Maski przeciwpyłowe i przeciwgazowe wielokrotnego użytku (MWU) stosujemy tam gdzie istotna jest szczelność kompletu i planowane jest duże natężenie pracy.
Jak wiadomo, maski jednorazowe mają znaczne przecieki boczne wynikające z niedoskonałego dopasowania się sztywnych brzegów do części twarzy. Takie nieszczelność może wynosić do kilku do kilkunastu procent. W solidnych maskach silikonowych lub neoprenowych taka szczelina zredukowana jest > 2%. Kolejną sprawą jest ekonomia. Jeśli planujemy polerować 2 deski to nieekonomiczne będzie kupno maski wielokrotnego użytku przewyższające kilku krotnie wartość tych deseczek. W takim przypadku trzeba jeszcze powiedzieć o NDS Najwyższym Dopuszczalnym Stężeniu pyłu, który w ciągu polerowania takiej deski nie jest przekraczany.
Inaczej będziemy przystępowali do pracy ciągłej lub pracy okresowej, gdzie NDS jest pokaźne i ochrona górnych dróg oddechowych jest niezbędna.

maska-lakiernicza-2000-lak-neopren-1

Dokonując wyboru MWU wypada pamiętać o kilku kryteriach:
1) Filtr lub filtropochłaniacz musi być efektywny i chłonny, i na tyle mały, aby nie zasłaniał pola widzenia, i aby nie był za ciężki.
2) Maska powinna dokładnie przylegać do twarzy i być małych rozmiarów.
3) Zawory wdechowe i wydechowe winny mieć dużą przepustowość otwarcia.
4) Maski powinny być uniwersalne, tzn. dawać możliwość konfiguracji, jako maski przeciwpyłowe, chronić przed gazami, areozolami i parami substancji szkodliwych.

Można wtedy stosować je do różnych prac: lakierowanie natryskowe, polerowanie, prace remontowe, opryski środkami ochrony roślin, pracy w odlewniach, pranie z użyciem rozpuszczalników.
Te kryteria spełniają maski przeciwgazowe wielokrotnego użytku Secura. Bazuje się tu na jednej konstrukcji wykonanej z silikonu lub neoprenu. Żeby sie za bardzo nie rozpisywać, napiszę to z doświadczenia: polecamy używanie masek silikonowych. Pisze to wcale nie dla tego, że są one droższe. guma neoprenowa ma jedną wadę: ma słabą wytrzymałość chemiczną. Stosowany przez dłuższy czas ( kilka miesięcy ) traci swoje właściwości i zaczyna się rozlatywać. Zdarzyło mi się kilkukrotnie, że po kilku godzinach pracy na starej masce neoprenowej miałem na gębie poprzyklejane kawałki neoprenu. Podkreślę jednak, że pracowałem w miejscu gdzie stosowałem kwasy, rozpuszczalniki i różne stężenia dymu.

Ważnym wyznacznikiem doboru lub kupna maski jest również:
Jego budowa, szybka wymiana wkładów filtracyjnych, ściąganie i zakładanie nie powinno nastręczać kłopotów,
Maska powinna dawać możliwość szybką i bezproblemową regulację pasków naciągowych.
Możliwość zakupu części zapasowych takich jak: płatki wdechowe i wydechowe, taśmy elastyczne, filtr, filtropochłaniacz, pierścień dociskowy i zewnętrzne osłonki filtracyjne..
Maska powinna mieć standardowy wymiar mocowania filtrów, żeby nie było kłopotów przy zakupie z dopasowaniem i montażem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *